Faydalı Bilgiler

2. El Araç Alımı Nasıl Olmalı, 2. El Araç Alım Satımı Nasıl Yapılır?

 1. El Araç Alımı ve satımı nasıl olmalıdır? 2024 yılında araç alımlarında satımlar ve alımlarda dikkat edilmesi gereken pek çok detay var. Bu yazımızda 2. El Araç Alımı Nasıl Olmalı, 2. El Araç Alım Satımı Nasıl Yapılır? Detaylıca anlatıyoruz.

2. El Araç Alımı Nasıl Olmalı?

Otomobil alıp satmak, son zamanlarda cazip bir yatırım seçeneği haline geldi. Bunun bir sonucu olarak, ikinci el piyasasında bulunan araçlarla birlikte karşılaşılması muhtemel tehlikeler de arttı. Eskiden alım satım yapmak çok daha önemlidir. İkinci el bir araba satın alırken sorun yaşamamak, bütçenize uygun bir araba sahibi olmak ve kârlı bir yatırım yapmak için aşağıdakilere dikkat etmelisiniz.

Ruhsat sahipliği sorgulama, bir otomobilin daha önce kaç kişi tarafından kullanıldığını belirleyebilir. Bunun için ilgili ekrandan plakayı 5664’e kısa mesajla girmelisiniz. Bu ekranda, aracın kaç yıllık kasko kapsamında olduğu gibi ayrıntıları da görebilirsiniz.

 1. Aracın kilometresinde hile yapıldığına dair şüpheleriniz varsa, servis kayıtlarını kontrol edebilirsiniz.
 2. İkinci el araç satın almak istiyorsanız, ilan sitelerinde ortalama fiyatları incelemelisiniz. Ortalamanın çok üzerinde fiyata satılan araçlarda hasar görmeniz mümkündür.
 3. Mevsimsellik, ikinci el araç fiyatları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Fiyat, özellikle yaz aylarında artan taleple artıyor. Bu nedenle, kış aylarında daha düşük maliyetli bir araba satın alabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, ikinci el otomobil satışı oldukça basit bir süreçtir. Güvenilir ve dürüst bir satıcı ile karşılaştığınızda tek yapmanız gereken şey ekspertiz kontrolü yapmak. İkinci el araç satın alırken bütçenizi de düşünmelisiniz. Taşıt kredisi aracılığıyla ihtiyacınız olan finansmanı kolayca bulabilir ve hayalinizdeki otomobili finansal zorluklarla karşılaşmadan satın alabilirsiniz.

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İkinci el araç satın almak ve almak noter huzurunda yapılır. Beğendiğiniz ikinci el aracı satın almak için satıcıyla notere gitmeniz gerekiyor. Notere gitmeden önce birkaç belge toplamanız gerekiyor. Satış sözleşmesi bu belgeler arasında öne çıkıyor. Her iki tarafın da ikinci el araba satın alma sürecinde imzalanan bu belge, haklarını korur. Aracı, tarafları ve ödeme biçimini içerir. Resmî prosedürlerin yanı sıra, ikinci el bir araç satın alırken kapsamlı araştırma, ekspertiz raporu ve borç durumu konularına da dikkat etmelisiniz.

Satıcıya Doğru Soruları Sorun

İkinci el otomobil satış sitelerinde, ilan sahibinin dürüst ve açık bir şekilde ifade ettiğine dair herhangi bir soru sormaktan çekinmeyin. Satmak istediği bir aracı kimse kötülemez. Ayrıca, sevdiklerinizle uzun yolculuklara çıkacağınız bir araçta bir arıza olup olmadığını öğrenmek en önemli haktır. Ek olarak, birikimlerinizi değerlendirmek için yaptığınız yatırım değer kaybederse, sizin adınıza önemli zararlar verecektir. Sonuç olarak, satıcıdan aşağıdaki bilgileri almalısınız:

 • Otomobilin bir hasar kaydı olduğundan emin olun.
 • Mevcut bir ekspertiz raporu varsa talep edin.
 • Trafik cezasını öğrenin.
 • Aracın gerçek kilometresini bulun.
 • Aracın donanımlarını, motor özelliklerini ve paketini öğrenin.
 • Değişen bir bileşenin olup olmadığını belirleyin.

Ekspertiz Raporu ile Güvenli Alım Satım Sağlayın

İkinci el bir araba satın alırken, aracın donanımı, yakıt tüketimi ve rengi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ek olarak, aracın satıcı tarafından nasıl kullanıldığını ve varsa hasarı araştırmalısınız. Satın alacağınız otomobilin hem değerini kaybetmesi hem de sorunsuz bir şekilde kullanılması için ekspertiz yapılması çok önemlidir. Satışcılar, aracı tanıdıkları bir ekspertiz merkezine götürüp istedikleri raporu çıkarabilirler. Bu durumu önlemek için güvenilir bir uzmandan yardım almalısınız.

2. El Araç Alımı Nasıl Olmalı, 2. El Araç Alım Satımı Nasıl Yapılır?
2. El Araç Alımı Nasıl Olmalı, 2. El Araç Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Ekspertiz raporu almanın en büyük faydası, aracın motor gücünü ve hasarı belirlemektir. Bu belge, aracın gerçek değerini göstermektedir. Örneğin, 120 bin TL değerindeki bir otomobilin ekspertiz raporunda 86 bin TL değerinde olduğu belirlenebilir. Bu durumda tramersiz veya hasar kaydı yok olarak kayıtlı araçlarda hasar olabilir. Bu durumlar, boyasız veya değişensiz araçlarda bile görülebilir. Bu nedenlerle ekspertiz konusunun önemi açıktır.

Satılan Aracın Borç Durumunu Sorgulayın

İkinci el otomobil satın alırken ekspertiz raporu yeterli değildir. Bununla birlikte, aracın kredi durumunu da incelemelisiniz. Türkiye’de vergi borçlarının ve trafik cezalarının ödenmesi durumunda ikinci el otomobil satın alınır ve satılır. Ek olarak, farklı resmî masraflar söz konusu. Bu borçlar arasında iki yılda bir araç muayenesi de yer alır. Muayene kaçağı olan bir otomobilin borcu daha fazla faiz kazanacaktır. Polis çevirmesine yakalandığınızda, muayenesiz bir araç kullanmaktan dolayı ceza alırsınız.

Bununla birlikte, satın aldığınız aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcu olup olmadığını da bilmelisiniz. Otomobili satın aldıktan sonra, sizin sorumluluğunuzdaki harcamalar ve işlemler sırasıyla gelir. Öncelikle trafik sigortası için 15 gününüz olur. Zorunlu trafik sigortasına sahip olmamak para ve trafikten men gibi cezalarla sonuçlanır.

2. El Araç Satışı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

 1. el araç satımında her iki tarafın da dikkate alması gereken bazı şeyler vardır. Aracını satmak isteyenlerin ilk yapması gereken şey, piyasaya hakim olmak. Acil, rekabetçi ve cazip bir fiyatlandırma bulmak istiyorsanız, sıfır ve ikinci el araç pazarına bakmalısınız. Bu nedenle, benzer özelliklere sahip araçların fiyatları dikkate alınmalıdır. İkinci el araç satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler şunlardır:
 • Aracın özelliklerini, zayıf ve güçlü yönlerini öğrenmek ve iç ve dış bakımı yaparak değerini yükseltmek
 • Trafik cezalarını ve vergi borçlarını ödemek ve araç muayenelerini sık sık yaptırmak

İkinci El Otomobil Satışında Araç Değerini Düşüren Etkenler Nelerdir?

Kazadan kaynaklanan hasarlar, ikinci el otomobillerin değerini düşüren en önemli faktörlerden biridir. Kaza sonucunda araç değer kaybederse, otomobilinizi daha düşük bir fiyata satabilirsiniz. Ek olarak, aracın donanımının bozulması ve yeni modellerin çıkması, değerini düşürür. İkinci el piyasasında, değişeni bulunmayan ve kilometresi düşük olan araçlar tercih edilir. Bu nedenle, kaza, onarım ve değişim gibi durumlar aracınızın değerini düşürebilir.

Notere Gitmeden Önce Toplanması Gereken Belgeler Nelerdir?

Öncelikle, satın alacağınız aracın Trafik Cezası ve Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Satıştan önce borcunuz varsa ödeyin. Aracı satın almanıza engel olmasa da, otomobilin muayenesini kontrol etmek faydalıdır. Aracı satın aldığınızda tüm sorumluluk size aittir. Bu nedenle, aracın muayenesi yapılmamışsa bundan kaynaklanan sorunlardan sorumlu tutulursunuz. Notere gitmeden önce hazırlamanız gereken belgeler şunlardır:

 • Ruhsat veya tescile ilişkin geçici belge
 • Trafik belgesi
 • Nüfus cüzdanı
 • Ehliyet

Noterde Hangi İşlemler Gerçekleşir?

Notere istenen belgelerle gittiğinizde, önce eksik belgelerin olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Ardından Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS) kullanılarak alıcı ve satıcının kimlik bilgileri sorgulanır. Bu aşamalardan sonra araç kontrolü yapılır. Aracın satışı, devri ve tescili için engelleyici bir durumun varlığı araştırılır. Bu aşamada herhangi bir sorun ortaya çıkmazsa satış sözleşmesi hazırlanır.

Yetkililer tarafından hazırlanan sözleşmenin taraflar ve noter tarafından imzalanması, satış işleminin tamamlanmasını sağlar. Bununla birlikte, ikinci el araç alım satım işlemleri burada sona ermez. Bunlara ek olarak bir tescil işlemi yapmanız gerekiyor. Satışın başarılı olması için sözleşmede yer alan tüm bilgilerin elektronik ortamda sicile aktarılması gerekir. Ek olarak, imzaladığınız sözleşme ile noterin veznesine giderek vergi, harç ve noter ücreti gibi ücretleri ödemeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu