Bankalar

Araç Değer Kaybı Hesaplama 2024

Araç Değer Kaybı Hesaplama 2024 yılında nasıl yapılıyor? Değer kaybı olan araç alınır mı? Merak edilenleri sizler için derledik. Araç değer kaybı, bir kaza sonrasında hasar gören ve onarım ve tadilat gerektiren araçların ikinci el piyasasındaki değerini ifade eder. Araçların değer kaybı durumları arasında parça değişimi ve boyama gibi işlemler yer alır. Bir aracın küçük bir kazaya karışması, aracın değerini düşürmez. Aracın bir veya daha fazla parçasının değiştirilmesi ya da önemli ölçüde boyanmış olması gerekir. Araç değer kaybı sadece onarım işleminin yeterli olduğu durumlarda meydana gelmez.

Ayrıca, aracın önemli miktarda hasar görmesi veya parçalanması gibi durumlar, değer kaybının doğrudan bir sonucu değildir. Bir aracın değerinin düşmesi gerekmez. Kaza sonrası araç tamamen onarılmış ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor olsa da, değeri düşen durumlar vardır. Alıcının gözünde, araç ilk günkü kadar sağlıklı olsa da daha önce bir kaza geçirmiş olması olumsuz bir durum olarak görülür. Dolayısıyla aracın değer kaybı hesaplandıktan sonra satış fiyatı belirlenir. Bu nedenle, araç değer kaybı sorgulamasının önemi büyüktür. İkinci el bir araç satın almayı planlayan herkes araç hasar kaydı sorgulamasını yapmalıdır.

Araç Değer Kaybı Hesaplama 2024

Trafik kazaları, sadece meydana geldikleri anda değil, daha sonra da bazı sorunlara neden olabilir. Bunlardan biri otomobilin değerinin azalmasıdır. Daha önce kaza yapmış araçların çoğu bu tanımdan yararlanabilir. Bir trafik kazası bir aracın maddi değerini düşürür. Kaza, aracın değerini düşürmez. Bunun için aracın kazadan sonra kapsamlı bir onarım süreci geçirmesi gerekir. Araç kazası, araç değerinin azalmasına neden olabilir, ancak bu durumun tek nedeni değildir.

Araç değer kaybı, araç sahibi için maddi kayıp anlamına gelir. Bir aracın sürücünün kusurlu olup olmaması fark etmeksizin değeri bir kaza sonucunda kaybedilebilir. Bu durumda kazanın nasıl meydana geldiği önemli değildir. Araç önemli bir kaza geçirirse değeri düşer.

Kazada hiçbir kusuru olmayan bir sürücünün böyle bir durumla karşı karşıya kalması adil değildir. Bu nedenle, kusursuz bir sürücü, araç değerinin düştüğünde tazminat talep etme hakkına sahiptir. Kayıpları karşılamanın çeşitli yolları vardır.

Zorunlu Trafik Sigortası ve Değer Kaybı

Zorunlu trafik sigortası, araç değerini korumanın ilk yoludur. Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, değer kaybını karşılar. Trafik sigortası poliçelerinde değer kaybı teminatları da vardır. Bu durumda, kusurlu tarafın sigortası, kusurlu tarafın aracında meydana gelen hasar ve değer kaybını karşılar.

Değer kaybı mağduriyetini gidermenin hukuki yönleri de vardır. Mağdur olan kişinin bir trafik sigortası poliçesi yoksa, mağdur olan kişinin aracında meydana gelen değer kaybını kusurlu kişinin kendisi ödemelidir. Bu nedenle kusurlu tarafa dava açılmalıdır. Hukuki bir süreç sonucunda bir tarafın değerini kaybetmesi mümkündür, ancak bu süreç uzun sürer ve çeşitli nedenlerle olumsuz sonuçlanabilir.

Araç Değer Kaybı Hesaplama Adımları ve Kriterleri Nelerdir?

Son zamanlarda araç değer kaybı hesaplaması tartışma konusu olduğu için bir kararname çıktı. Bu nedenle, araç değer kaybı hesaplandığında standart bir formül kullanılır. Aynı zamanda, araçtaki parça değişimlerinin tümü, araç değerinin azalmasına neden olmaz. Aracın değer kaybını hesaplarken, araçla ilgili diğer ayrıntılar da dikkate alınır. Değer kaybı hesabında dikkate alınan bazı detaylar şunlardır:

Aracın İlk Kullanım Tarihi Ve Üretim Tarihi

Kaza sırasında meydana gelen hasarlar, aracın markası ve modeli, kaza tarihindeki kilometresi, değişen veya boyanan bileşenler ve kaza tarihindeki benzerlerinin ikinci el piyasa değeri

Araç Değer Kaybı Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

Mağdur, araç değer kaybı için bir başvuru yapmalıdır. Araç sahibi, karşı tarafın sigorta poliçesini oluşturan sigorta şirketine başvuru yapmalıdır. Araç sahibi kusurluysa ve araç kaskoluysa, kasko poliçesini sunan şirkete başvurulur. Kazada kusurlu olan tarafın trafik sigortası olmadığı durumlarda, başvuru yapmak yerine dava açılması gerekir. Bir avukattan da destek alınabilir.

Araç değer kaybı için gerekli belgelerdir. Hasar durumuna göre ek belgeler gerekebilir. Aşağıdakiler söz konusu belgelerdir.

  • Hasar tespit tutanağı
  • Kaza anında tutulan kaza tutanağı
  • Kaza sonrası çekilen ve hasarı gösteren araç fotoğrafları
  • Aracın ekspertiz raporu
  • Başta ruhsat olmak üzere araca ait tüm belgeleri
  • Değer kaybı talep beyanı

Kayıp talebi için bu belgeler gereklidir. Kayıp yaşayan tarafın kimlik bilgileri ve IBAN numarası, tazminatın ödenmesi kararlaştırıldığı takdirde talep edilebilir. Her durumda hasarlı fotoğrafların çekilmesi son derece önemlidir. Bu nedenle, her ne kadar stresli bir durumda olsanız da kazadan sonra kapsamlı fotoğraflar çekmeyi unutmayın.

Araç Değer Kaybını Kapsayan Sigorta Poliçeleri Nelerdir?

Kasko ve zorunlu trafik sigortası poliçeleri birbirinden farklıdır. Trafik sigortasının zorunlu olması nedeniyle neredeyse her sigorta şirketinde aynı niteliklere sahiptir. Kaskonun onlarca farklı poliçesi var. Bunların arasında araç değer kaybı hesaplamasını dikkate alan poliçeler de vardır. Bu poliçeler, durumun meydana gelmesi durumunda sigorta şirketinin ödeme yapmasını gerektirir. Sonuç olarak, bir poliçe satın alırken değer kaybı teminatına dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu