Krediler

Bedelli Askerlik Kredisi Nasıl Alınır? 2024

Bedelli Askerlik Kredisi nasıl alınır? 2024 yılında bedelli askerlik ne kadar oldu? Bedelli askerlik kredisi, yasalarda belirtilen şartları sağlayan ve bedelli askerlik ücretinin tamamını ya da belirli bir miktarını ödeme yeteneğine sahip kişilere verilir.

Bankalar ihtiyaç kredisi olarak değerlendirir. Genel şartlarda esneklik sağlayan kampanya kredisi olmakla birlikte, neredeyse tüm bankalar aşağıdaki şartların karşılanmasını ister.

Bedelli Askerlik Kredisi Nasıl Alınır? 2024

Bedelli Askerlikten Kimler Faydalanabilir? Kredi notunun yeterli olması (kredi notu), ipotek verilecekse eş rızasını yazılı olarak bankaya vermesi, aylık gelirin kredi taksitini karşılayabilmesi ve gelirin resmî geçerliliği bulunan evrak ile beyan edilmesi

Bedelli askerlik, 20 yaşını dolduran herkesin yararlanabileceği bir seçenektir. Ek olarak, askerliğini çeşitli nedenlerle ertelemiş ancak şimdi tekrar yapmak isteyen kişiler bu avantajdan yararlanabilir.

Bedelli Askerlik Ücretine Taksit Verilebilir mi?

Bir askerlik ücreti için herhangi bir taksit uygulanmıyor. Bedelli askerlik için başvurmak isteyenler, ücretini peşin ödemek zorundadır. Kanun, “Bakanlıkça belirlenecek sürede peşin ödemeleri ve bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlamaları durumunda askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar” diyor.”

Bedelli Askerlik Kredisi Veren Hangi Bankalar Var?

Bedelli askerlik kredisi, bankalar tarafından dönemsel olarak kampanyalara göre verilmektedir. Bedelli askerlik kredisi sunan en önemli bankalar şunlardır:

Vakıfbank Halkbank Türkiye İşBankası Akbank TEB Ziraat Bankası Garanti Bankası gibi bankaların aktif bedelli kredisi olmayabilir. Bu nedenle, bankaların dönemsel kampanyalarını takip etmek önemlidir.

Vakıfbank Bedelli Askerlik Kredisi: Vakıfbank için şu anda aktif bir bedelli askerlik kredisi kampanyası yok. Bedelli askerlik ücretini yatırmak için avantajlı faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz.Vakıfbank kredi hesaplama sayfamızı ziyaret ederek Vakıfbank ihtiyaç kredisi faiz oranlarını, kredi hesaplamasını ve başvuru yapmayı öğrenin.

Akbank Bedelli Askerlik Kredisi: Bankanın aktif bir bedelli askerlik kredisi yok. Bedelli askerlik ücretini yatırmak için avantajlı faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz.

Bedelli askerlik için başvurular, askerlik şubelerinden veya e-devlet üzerinden yapılabilir. Bedelli askerlik hizmetine başvuru yapmak için e-devlet üzerinden yoklama kaydınızı oluşturmanız gerekir. Bunun için e-devlet üzerinden Milli Savunma Bakanlığı sayfasına girip “Askerliğim” bölümüne giderek yoklama başvurusu yapabilirsiniz.

Yoklama başvurusu tamamlandıktan sonra aile hekiminden muayene olmanız gerekir. Bu aşamadan sonra, sağlık muayene sonuçlarınız ve başvurunuz Askeralma Genel Müdürlüğü’ne iletilir. Genel Müdürlük tarafından yapılan değerlendirme ve onayın ardından yoklama başvuru süreciniz tamamlanır. Askerliğim sayfasındaki “Askerlik Yoklaması Süreç Takibi” bölümünden, askerlik yoklama kaydındaki bu aşamaları takip edebilirsiniz.

Yoklama kaydınızı oluşturduktan sonra yine Askerliğim sayfası üzerinden “Askerlik Hizmet ve Celp Tercih İşlemleri”ni tamamlamanız gerekir. Bu aşamada, askere gitmek istediğiniz döneme göre celp ve sevk tercih sıralamanızı yapmak için bedelli askerlik hizmet türünü seçmeniz gerekir.

Tüm bu prosedürlerden geçtikten sonra, bedelli askerlik için anlaşmalı kurumlara ücret ödemeniz gerekecektir.

Bedelli Askerlik Başvuruları Ne Zaman Sona Erdirilir?

Yukarıda belirtilen tüm adımları tamamladıktan sonra bedelli askerlik hizmeti başvurunuz tamamlanır. Bununla birlikte, askerliğe gideceğiniz tarih, başvuru yaptığınız yıl değil, bir sonraki yıl belirlenir. Kura çekimi ve sınıflandırma, askere gideceğiniz yılın Ocak ayında yapılır. Ardından askere gideceğiniz tarih ve yer belirlenir. Kura çekimi tamamlandıktan sonra detaylı bilgiler tarafınıza gönderilir.

Örneğin, 2023 yılında bedelli askerlik için başvuru yaptıysanız, 2024 yılında celp edilmeniz ve sevk edilmeniz gerekecek. Sonuç olarak, askere gitmek istediğiniz tarihi belirledikten sonra bedelli askerlik başvurusu yapmak faydalıdır.

Celp Dönemi Açıklandıktan Sonra Celp Tarihinin Değiştirilmesi Mümkün mü?

Kura sonuçları açıklandığında tüm planlarınızı uygulasanız bile, celp ve sevk tarihleri istediğiniz döneme denk gelmeyebilir. Bununla birlikte, böyle bir durumda celp dönemini değiştirme talebinde bulunabilirsiniz.

E-devlet hesabınızdan Askerliğim bölümüne girip, “Celp ve Sevk Dönemi / Bedelli Askerlik Celp ve Sevk Dönemi Değişikliği” alanından değişiklik talebinizi iletebilirsiniz.

Tabii ki, sevk ve celp dönemi değiştirme işleminin belirli sınırları vardır. Dönem değişikliği, evlenme tarihinden on gün öncesine kadar en fazla üç kez talep edilebilir.

2024’te Bedelli Askerlik Parası Ne Kadar?

Bedelli Askerlik Ücreti: Bedelli askerlik hakkında bilgi edinmek isteyenlerin en çok merak ettikleri sorulardan biri, “Bedelli askerlik ne kadar?” Bu sorunun cevabını bulmak için, bedel tutarının hesaplama ayrıntılarını öğrenmek ve bu hesaplamaya göre her yıl belirlenen güncel tutara bakmak faydalı olacaktır.

Bedelli askerlik ücreti, Askeralma Kanunu’na göre güncel memur aylık katsayısının 240.000’e çarpımı ile hesaplanır. Bu hesaplama ise her yıl ocak ve temmuz aylarında iki kez yapılır. Ocak ayında belirlenen ücret, 30 Haziran’a kadar geçerli olmak üzere temmuz ayında belirlenen ücret, 31 Aralık’a kadar geçerli olmak üzere iki farklı tarihte geçerli olacaktır.

Bedelli askerlik için 1 Ocak 2024 ile 30 Haziran 2024 tarihleri arasında ödenecek toplam tutar 182.608,92 TL’dir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu