Bloke Bakiyesi Nedir?

Yasal süreci başlamış olan borçlar için yapılmakta olan uygulama bloke bakiyesi nedir? Kurumsala ya da kişilere vadesi gelmiş olan borçların tahsil edilememesi durumunda ortaya çıkması muhtemel olan bir süreçtir. Borç miktarının dikkate alınması ile resmi talepler doğrultusunda hesaplara bloke uygulaması getirilir. Bloke edilmekte olan miktar hesap sahibi olan kişi tarafından kullanılamamaktadır. Bu hesaptan aynı şekilde EFT ya da havale işlemlerinin de yapılması mümkün olmamaktadır.

İcra dairleri veya savcılık tarafından verilmekte olan emir ile birlikte blokeler başlatılmaktadır. Mahkeme kararı ile bu borçların bloke edilmesi kararı alınmaktadır. Kişinin tüm banka hesapları borç miktarınca bloke edilmektedir. Hesapta bulunan milyar borç tutarından daha fazla ise rakam transfer edilebilir ya da kullanılabilir. Fakat blokeli olan miktar hiçbir şekilde kullanılamamaktadır. Bu durumda alacaklı olan taraf borç tahsilatını yapacak hale gelmektedir.

Hesaba Neden Bloke Konur?

Bloke bakiyesi neden olur

Bloke bakiyesi neden olur? Konusunda kişilerin bilmesi gereken şey mevcut bulunan borçlarından dolayı mahkeme kararı ile hesaplara borcun tahsil edilmesi adına bloke kararının konmasıdır. Hesap içerisindeki miktara konmakta olan bloke ile kişilerin borçları bu yolla tahsil edilmekte ve bu sayede borcun bitmesi sağlanmaktadır. Hesap blokeleri genel olarak borçlar, iflas, kefaret, kredi teminatı, vergi borcu, sermaye artırımları gibi durumlardan da uygulanabilir.

Kişiler tarafından ödenmemiş olan borçlar resmi olarak onaylanarak kişiye ait olan hesaplardan tahsil edilmektedir. Bu sayede kişiler borçları bu hesaplara konulan blokeler aracılığıyla ödemektedir. Borç miktarı gereğince mümkün olduğu kadar hesaplara bloke konmakta ve kişinin hesabındaki tutar borçla aynı tutarda ise çekilmektedir. Belirli sebeplerden dolayı gerçekleşmekte olan bu durum ile kişinin borcu tahsil edilmektedir.

Hesap Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Hesap blokesinin savcılık tarafından yürütülmesi halinde hesaba bloke konmuşsa ancak yine savcılık tarafından verilen onay ile bloke kaldırılmaktadır. Peki bloke bakiyesi nasıl kaldırılır? Bloke eğer borç sebebi ile konulmuşsa ödeme konusunda tarafların anlaşmış olması gerekmektedir. Blokenin hesaplardan kaldırılması için resmi bildirilere göre blokenin kaynağı olan bu borç yapılandırılmakta ve belirli oranlarda ödeme yapılmaktadır. İcra dosyası ile ilgilenmekte olan avukat ile görüşülüp anlaşmaya varılarak anlaşma ile ilgili olarak yazılı belge istenmelidir.

Borç ödemesi tamamlanmış olsa dahi işlemler uzun sürebileceği için bloke henüz kaldırılmamış olabilmektedir. Bu durumda borcun ödendiğine dair olarak belge, dekont banka şubesine sunulabilir. Eğer kişilerde dekont yoksa da icra mahkemesinden ödeme yapıldığına dair belge istenerek bu belge baka müdürlüğüne iletilir. Bu işlemlerden sonra da blokenin kaldırılması gerçekleşmiş olmaktadır. Hesap blokesinin kredi kartı ya da kredi gibi durumlar için uygulanması halinde ödeme gerçekleştiği zaman bloke banka tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle kişiler hesap blokesi sorunundan kurtulmakta ve bu sayede hesaplarındaki bloke kaldırılmaktadır.

Yapı Kredi Bloke Bakiyesi

Yapı Kredi Bloke Bakiyesi Nedir

Yapı kredi bloke bakiyesi nedir? Her bankada olabildiği gibi Yapı Kredide de hesap blokesi önlemi alınmaktadır. Bu uygulama sayesinde banka para çekme ya da farklı bir amaçla harcanmasını engellemektedir. Banka müşterilerine bu bakiye borçlarını ödeme konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Bu borçlarını ödemekte olan müşterilerin herhangi şekilde bloke ile karşılaşması mümkün olmamaktadır. Ancak kişilerin borçlarını ödememsi halinde hesaplarına bloke konulur. Yapı kredi bloke bakiyesi de aynı bu sebepten dolayı ortaya çıkmaktadır.

Başta devlet kurumları olmak kaydıyla birçok resmi kurum ve kuruluşa olan borçlardan dolayı kişilerin hesaplarına bloke konulur. Bu da kişilerin kullanmakta oldukları Yapı kredi kartlarına gelen bloke de borçlardan kaynaklanmaktadır. Borçların ödenmesi durumunda kişilerin hesaplarındaki blokeler kalkmaktadır.

Yapı Kredi Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Kişilerin bloke bakiyesini kaldırmaları için ilk olarak hesaplarına neden bloke konulduğunu bilmeleri gerekir. Kişiler bu için Yapı kredi müşteri hizmetlerini arayarak bilgi edinebilirler. Hesaba konulan bloke icra takibi sebebiyle konulmuşsa kişiler blokeyi kaldırmak adına icralık olan tüm borçlarını ödemelidir. Borcun kapatılmasından sonra ise icra dairesi bankaya bu durumu bildirmektedir.

Kişiler borçlarını ödemeleri halimde kendileri de başvurarak hesaptaki blokeyi kaldırabilirler. İkinci seçenek olarak da borcun tamamının ödenmesi mümkün değilse icra müdürlüğüne başvurulup borcun taksitlendirilmesi ve blokenin kaldırılması istenmektedir.  Yapı kredi bloke bakiyesi kaldırma işlemleri bunlardan oluşmaktadır.

Bloke Bakiyesi Nedir?

İcra dairleri veya savcılık tarafından verilmekte olan emir ile birlikte banka hesapları mahkeme kararı ile bu borçların bloke edilmesi kararı alınmaktadır.

Yapı Kredi Bloke Bakiyesi Nedir?

Yapı Kredi banka hesabınızla para yatırma ve çekme işlemlerine getirilen kısıtlamalar sonucu oluşur. Banka hesabınızdaki belirli bir miktara bloke koyabilir ve bloke konulan bu miktara bloke bakiyesi denilmektedir.

Yorum yapın