Faydalı Bilgiler

Borsada Emir Tipleri Nelerdir? 2024

Borsada Emir Tipleri Nelerdir? 2024 yazımızı detaylıca okuyarak borsa hakkında bilgilere erişebilirsiniz. Borsa, yatırımcıların birikimlerini hem yasal hem de karlı bir şekilde değerlendirmelerine olanak tanır. Bununla birlikte, borsaya yatırım yapmadan önce emir türleri hakkında bilgi edinmelisiniz.

Bu nedenle, bu yatırım kanalında tüm işlemler talimatlara göre yürütülür. Bir payı almak veya satmak için verilen emirler borsa emir olarak bilinir. İşlemin türü, büyüklüğü, maliyeti ve geçerlilik süresi dahil olmak üzere tüm bilgileri içermelidir. İlgili aracı kurum ya da dijital platform, pay için verdiğiniz emirleri piyasalara iletiyor. Ardından işlem seansı başlar ve alış ve satış fiyatları belirlenir. Bu, tercih ettiğiniz hisse emir tiplerine göre farklı fiyatlarla işlem yapmanızı sağlar.

Borsada Emir Tipleri Nelerdir? 2024

Yatırım kararlarını doğru almak için borsa emir türleri çok önemlidir. Pay alımı ve satımı için stratejik tavsiyeler sağlayarak karınızı en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte, öncelikle borsa fiyat türlerine ve seanslarına hakim olmanız gerekir. Açılış ve kapanış seanslarında, zira alış satış emirleri verilir. Örneğin Borsa İstanbul (BIST) açılış seansı 09.40 ile 09.55 arasında gerçekleşir. Yatırımcıların emirleri bu on beş dakikalık süre içinde toplanır. Daha sonra açılış fiyatı 09.55’te belirlenir. Sürekli işlem seansı saat 10.00’dan 18.00’e kadar devam eder.

Kapanış seansında borsa emirleri de verilir. BIST kapanış seansı 18.01’de başlar. Ardından, 18 Ocak’tan 18 Mayıs’a kadar emirler toplanır. 18.07 ile 18.10 arasında kapanış fiyatından son işlemler yapılır. Kısaca söylemek gerekirse, açılış ve kapanış seanslarında emir tiplerinin toplanması gerçekleştirilir. Bununla birlikte, sürekli işlem seansında alım ve satım talimatları ideal fiyatlar üzerinden birbiriyle eşleşir. Bu nedenle, sizin verdiğiniz emirle bir başka yatırımcının talimatı işleme dönüşür.

Risk Yönetimi Ve Fiyat Kontrolü İçin Limit Emri Nedir?

Menkul kıymetlere yatırım yaparken hem kazancı hem de riski kontrol etmelisiniz. Borsada başarılı olmak istiyorsanız limit emrinden yardım alabilirsiniz. Bu talimat, daha iyi fiyatlarla işlem yapmak isteyenlere hitap eder. Limit emri, yatırım aracını önceden belirlenen bir fiyattan alıp satmayı mümkün kılar. Bu durumda, emrin söz konusu fiyatta veya daha yüksek bir seviyede gerçekleşmesi temel amaçtır. Bu emir türüne ilişkin ayrıntılar aşağıda bulunabilir.

Limit satın alma emri, hisse senedinin olabilecek en düşük seviyesinden verilir. Bu, hisselerin en düşük fiyatı üzerinden alınmasını sağlar.

Limit satış emri, hisse senedinin mümkün olan en yüksek seviyesinde verilmektedir. Bu nedenle, hissenin en yüksek fiyatı üzerinden en yüksek kâr elde edilir.

10 TL’den işlem gören hisse senedinin 7 TL’ye düşmesinin beklendiğini varsayalım. Bu durumda limit alış emrini 7 TL seviyesinde vermelisiniz. Bu hissenin değeri 7 TL’nin altında kalırsa talimatınız uygulanır. Bununla birlikte, bu noktada emrinizin başka bir yatırımcının alım satım kararıyla uyumlu olması gerektiğini hatırlatalım. Piyasada yeterli pay yoksa veya hissenin değeri beklenen düzeyde değilse limit emriniz gerçekleşmeyebilir.

Piyasa Emri Nedir, Hızlı Bir Şekilde İşlem Yapmanızı Sağlar Mı?

Borsa emirleri çeşitli yatırım stratejilerine uygun seçenekler sunar. Piyasa emri, hız yerine fiyata öncelik verenlerin tercihidir. Bu emir türünde işlem sadece miktar üzerinden yapılır. Alım satım işlemi, hissenin piyasa fiyatı üzerinden gerçekleşir. Piyasa fiyatlı emirde sizinle zıt yönde talimat veren yatırımcılarla ilişki kurmanız gerekir. İşlem anında hisse değeri ile eşleşen emirler işleme dönüştürülür. Özetle, yatırımcılar ideal fiyattan hemen alım satım yapmak istiyor.

Kâr Kilitleme Ve Zarar Sınırlama Stratejisi: Durdurma Emri Nedir?

Yatırımdan elde edilen kazanç, borsada emir tipine bağlıdır. Bu kapsamda hem doğrudan işleme yönlendiren talimatlar hem de şartlı emirler vardır. Şartlı borsa emirleri, kârları sabitleyen veya zararları sınırlayan seçeneklerdir. Kazancını ve kaybını kontrol etmek isteyenler için stop emri idealdir. Bu emirde yatırımcılar, hisse senedini piyasa değerinden alıp satmak için bir “stop fiyat” seviyesi belirler. Hissenin değeri bu seviyeye ulaştığında işlem gerçekleşir.

Bu noktada sınır talimatıyla durdurma emri arasındaki farka bakacağız. Limit emirde hisse senedi, ulaşılması beklenen fiyat hedefinden daha düşük seviyede alınır ve daha yüksek bir değerle satılır. Bu nedenle, piyasa fiyatından daha fazla veya daha az emir verilmez. İşlem seviyesi, stop emrinde piyasa fiyatının altında ya üstünde belirlenir. Bu nedenle, hisse senedi fiyatındaki hareketin aynı yönde devam etmesi durumunda hem kazancı hem de zararı durdurmak buradaki amaçtır.

Stop Sınır Emri Nedir?

Borsada verebileceğiniz şartlı talimatlar arasında durdurma sınırı emri yer alır. İnce bir çizgi, durdurma emrini ayırır. Bu tür borsa emirleri, fiyat koşulunun oluşmasıyla aktif hale gelir. Ancak, adından da anlaşılacağı gibi, yatırımcı tarafından belirlenen sınır fiyatı üzerinden stop limit emri verilir. İdeal olarak, mevcut değerinin değişmeyeceği, ancak bir noktadan sonra eski hareketine devam edeceği düşünülen hisseler içindir.

Borsa emirleri arasındaki bu ayrımı bir örnekle açıklayalım. Örneğin, bir hissenin 15 TL’ye yükseldikten sonra 13 TL’ye düşmesini ve bu seviyeden tekrar yükselmesini bekliyorsunuz. Bu durumda limit emrini 13 TL ve stop emrini 15 TL’ye verebilirsiniz. Bu nedenle hisse senedini daha düşük bir fiyata satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, limit emrinde olduğu gibi yeterli pay veya fiyat seviyesi oluşmadıysa işlemin gerçekleşmeyeceğini belirtelim.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu