Faydalı Bilgiler

Doğalgaz Abonelik İptali 2024

Doğalgaz Abonelik İptali 2024 yılında nasıl yapılıyor? Doğalgazla evinizi ısıtmak için zaman zaman abonelik açtırma ve iptal etme gibi işlemleri tamamlamanız gerekebilir. Özellikle kiracıysanız, her taşınmada bu işlemler tekrarlanır.

Dolayısıyla, doğalgaz aboneliği nasıl iptal edilir, hangi belgeler gereklidir ve süreç nasıl ilerler gibi konularda bilgi sahibi olmak işlerinizi kolaylaştıracaktır. Bazı detaylara dikkat ederek abonelik iptalini kolaylaştırabilir ve sorunları önleyebilirsiniz.

Doğalgaz Abonelik İptali 2024

Doğal gaz aboneliği iptal etme süreci, belirli detayların etkisi ile farklı bir şekilde ilerleyebilir. Bu nedenle, iptal işlemi için gerekli evrakları tam olarak hazırlamanız gerekir. Ardından sayacınızın tipini öğrenin ve uygun bir başvuru yapın. İptal başvurusunda bulunmadan önce borcunuzu tamamen ödemiş olmalısınız. Otomatik ödeme talimatı aldıysanız, bankanız ile iletişime geçerek talimatı iptal etmelisiniz. Ayrıca iptal sonrası güvence bedeli iadesi hakkında daha fazla bilgi almayı unutmayın.

Doğalgaz Aboneliği İptal Etmek İçin Ne Yapılır? Doğalgaz Aboneliği İptali Nasıl Yapılır?

Evinizden ya da iş yerinizden ayrılırken, daireye bağlı tüm aboneliklerinizi (doğalgaz da dahil) sonlandırmalısınız. Bulunduğunuz bölgeye hizmet veren dağıtım şirketine başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuzu çeşitli şekillerde tamamlamanız mümkündür. Her dağıtım şirketi ayrı bir kanaldan başvuruları kabul eder. Doğalgaz abonelikleri İstanbul ve Ankara’da aynı anda iptal edilebilir. Dağıtım şirketlerinin genellikle iptal taleplerini kabul ettikleri yollar şunlardır:

Dağıtım şirketinin resmi web sitesi, online işlem merkezi, müşteri hizmetleri veya çağrı merkezi, e-devlet ve mekanik sayaç iptal işlemleri

Mekanik sayaç kullanıyorsanız, doğalgaz aboneliğinizi iptal etmeden önce borçlarınızı ödemeniz gerekir. Borçlu olmamanız durumunda başvurunuzu yapıp görevli bir personelin sizinle iletişime geçmesini beklemek gerekir. Adresinize gelen personel sayacı mühürler, gazı keser, son endeks bilgilerini kaydeder ve iptal işlemlerini tamamlar.

Elektronik (Kartlı) Sayaç İptali

Doğalgaz aboneliğinizi elektronik olarak alıyorsanız, yani kartlı sayaç kullanıyorsanız, aboneliği iptal etmek için başka bir yol izlemeniz gerekir. Aboneliği sonlandırmak için mevcut kartınız ile başvuru yapmanız gerekir. Kart, son endeks bilgilerinizi görüntüler ve sayacınızda gaz kaldıysa iade eder. Ardından, sayacı sıfırlamak için yeni bir kart alırsınız.

E-Devlet Yoluyla Doğalgaz Aboneliği İptal Edilebilir mi?

E-devlet, dağıtım şirketi ile olan sözleşmenizi feshedebileceğiniz ve aboneliğinizi sonlandırabileceğiniz bir yöntemdir. Dağıtım şirketinin web sitesine erişemiyorsanız ya da şubeye gitmek istemiyorsanız işleminizi e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet doğalgaz aboneliğini iptal etmek için önce e-devlet şifresine sahip olmanız gerekir. PTT şubelerinden şifre alabilirsiniz.

E-devlete giriş yaptıktan sonra şifreniz ile “Doğalgaz Dağıtım Şirketlerinin Sunduğu e-Hizmetler” sayfasını ziyaret edin. Doğalgaz aboneliğinizi iptal etmek için bulunduğunuz şehri ve hizmet aldığınız kurumu seçtikten sonra aşağıdaki talimatları izleyin.

Doğalgaz Aboneliği Online Olarak Nasıl İptal Edilir?

Doğal gaz aboneliğinizi internet üzerinden iptal etmek istiyorsanız, e-devlet yerine dağıtım şirketinin web sitesi tek seçenektir. İptal işlemleri genellikle “online işlem merkezi”, “abonelik işlemleri” veya “sözleşme feshi” gibi menüler altında yapılır. Bununla birlikte, aboneliğinizi e-devlet üzerinden iptal etmeniz de mümkündür.

Hemen her şehirde farklı bir dağıtım şirketi olduğu için hangisinden hizmet alacağınızı bilmelisiniz. Türkiye’de yedi doğalgaz dağıtım şirketi vardır. Sözleşmenize veya faturanıza bakarak size hizmet sunan şirketin adını öğrenebilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi korumak için, işlem yaptığınız web sitesinin kuruma ait olduğundan emin olun.

Doğalgaz Aboneliği İptal Edilebilir mi?

Doğal gaz aboneliğinizi iptal etme talebinde bulunmak için, internetten yapmış olsanız bile çeşitli matbu evraklara ihtiyacınız olacak. Adresinize gelen görevli personele bu evrakları vermeniz gerekmektedir. Doğal gaz aboneliğinizi iptal etmek için aşağıdakileri doldurmanız gerekir.

Ev için (konut, mesken):

T.C. kimlik kartı veya nüfus cüzdanı fotokopisi, tesisat ve abone numarası için eski bir doğalgaz faturası, abonenin kendisi yerine başka birinin iptal işlemlerini gerçekleştirmesi durumunda, dağıtım şirketinin adının da yazılı olduğu noter onaylı vekaletname, yabancı uyruklu aboneler için pasaportun aslı ve fotokopisi, IBAN numarası, dışarıdaki iş yerleri vb. durumlar için ayrıca:

Yetkili kişinin TC kimlik kartı veya nüfus cüzdanı fotokopisi, imza sirküleri, yetki belgesi ve kaşe, doğalgaz aboneliğinin iptal edilmesi için kim sorumludur?

Abone ile dağıtım şirketi arasındaki sözleşmenin feshedilmesi abonelik iptalidir. Sözleşmede imzası bulunan ve abone olarak adı geçen kişinin kendisi başvuru yapmalıdır. Bununla birlikte, üçüncü kişiler noter onaylı bir vekaletname ile fesih işlemlerini yürütebilir. Eş, çocuk veya akrabalar noter onaylı vekaletname olmadan aboneliği iptal edemez.

Doğalgazın Abonelikleri Ne Zaman İptal Edilecektir?

Doğal gaz aboneliğinizi iptal etmek için başvurunuzu tamamladıktan ve gerekli belgeleri tamamladıktan sonra görevli personelin adresinize gelmesini beklemelisiniz. Personelin gelmesi, hizmet aldığınız şirkete ve iş yoğunluğuna bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, bir görevli birkaç gün içinde gelir ve sayacı pasif hale getirir. Elektronik sayaç sahipleri aynı gün iptal edebilir.

Doğalgaz Aboneliği İptal Edildikten Sonra Güvence Bedeli Nasıl Ödenir?

Doğal gaz aboneliği iptal edilirse, güvence bedelinin iade edilmesi gerekir. Mekanik sayaç kullanıyorsanız, aboneliğinizi başlatırken bir güvence bedeli ödemek zorunda kalacaksınız. Sözleşme feshedildiğinde ücret size iade edilir. Doğal gaz aboneliği iptal edildiğinde para iadesi ne kadar tutar?

TÜFE değişim oranları genellikle iade tutarını değiştirir. Sonuç olarak, yatırdığınız güvence bedelinin tamamını almanız da mümkündür. Ek olarak, doğalgaz borçlarınız varsa, güvence bedelinden tahsil edilir. Borçlarınızı ödeme dönemlerini kaçırmadan ödediyseniz güncellenmiş güvence bedelinin tamamını alabilirsiniz.

Doğal gaz aboneliği iptal edildikten sonra, güvence bedeli iade edilebilecek yöntemler şunlardır:

IBAN numarasını vererek hesabınıza havale/EFT yapılmasını talep edebilirsiniz. Banka hesabı ile abone aynı kişi olmalıdır.

İade, dağıtım şirketinin şubelerinden elden teslim edilebilir.

Nakitleri iade etmek için PTT şubelerini seçebilirsiniz.

Eğer yeni adresinizde de aynı dağıtım şirketinden hizmet alacaksanız, yeni aboneliğiniz için güvence bedeli olarak belirli bir miktar ödemeniz gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu