Krediler

E-Devlet Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet kredi notu sorgulama nasıl yapılıyor? Ücretsiz olarak yapılacak sorgulama ile aktif olarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda devlet kredi notu sorgulama ile alakalı 2024 güncel detaylara ulaşabilirsiniz.

 E-Devlet Kredi Notu Sorgulama

Ayda bir kez ücret ödemeden Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu alabilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenmek ve finansal planlarınızı somut veriler ışığında yapmak istiyorsanız, bu yazımızda sizler için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu’na nasıl ulaşabileceğinize değineceğiz.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu, risk merkezine üye olan bankalar, finansman şirketleri ve varlık yönetim şirketleri gibi banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullanılan kredi limitleri ve borç bilgilerini içeren özet veya detaylı raporlardır.

Hizmetinize sunulan Risk Merkezi Raporu, tüm mevcut ve geçmiş borç durumu ile risk durumunu incelemenize olanak tanır. Buna ek olarak, bu hizmet, bankalar tarafından kredili ürün değerlendirmelerinde kullanılan kredi notunu görüntüleme yeteneğine sahip değildir.

Adım Adım E-Devlet Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet yoluyla bu hizmeti almak için:

E-Devlet sistemine şifreniz ile girdikten sonra, “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmetini seçin.

Belirli ekranda, “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” veya “Çek Bilgileri” raporlarından birini talep edin.

Talebin Türkiye Bankalar Birliği’ne gönderilmesinin ardından, talep yoğunluğuna bağlı olarak 2 saat ila 1 gün arasında değişen bir sürede raporunuz hazırlanır.

Raporunuz hazırlandığında kısa mesaj yoluyla bilgilendirilir.

Raporunuzu indirmek için bu mesaj raporun şifresini içerir.

Kısa mesajla gönderilen bu uyarının ardından başvuru sahibi, E-Devlet sistemine girerek “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” başlığını seçer.

Türkiye Bankalar Birliği doğrulama ekranına yönlendirilmenizin hemen ardından, SMS yoluyla size gönderilen şifreyi kullanarak raporunuza ulaşabilirsiniz.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu Hangi Bilgileri İçeriyor?

Borç bilgileri raporda banka ve finansal kuruluş düzleminde bulunmaktadır. Bu ayrıntılar aşağıdaki gibidir:

Tüm banka ve finans kurumları tarafından kullanılan kredi ve kredi kartı limitleri, vadesine göre borç bilgileri, ödenmemiş faiz ve komisyon bilgileri

Son on yılda banka ve finansal kuruluşlar tarafından yasal takibe düşmüş açık veya kapalı durumdaki tüm borçları, faiz ve ödenmemiş borçlar dahil olmak üzere mevcut borçları

Kredi Çekmek için Kredi Notunuzun Kaç Olması Gerekir?

Kredi notunuzu öğrenmek için çok çeşitli kanallar kullanabilirsiniz. Findeks sistemi bunlardan biri ve en çok tercih edilenidir.

Bu not, önümüzdeki on iki ay boyunca borçlarınızı ödeme olasılıklarınızı tahmin etmek için kullanılabilir. Bu sistem üzerinden kredi notunuzu öğrenmek için 6 TL ücret almanız gerekir ve KDV dahildir.

Findeks Kredi Notu, kişilerin kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borçlarını ödeme yöntemlerini, mevcut borç durumlarını, yeni kredi ürünlerini ve kredi kullanımını dikkate alan bir nottur.

Findeks Kredi Notu, 1100’den 1900’e kadar değişebilir. Not 1’den 1900’e doğru risk seviyesi yükseldikçe düşmektedir.

Findeks Kredi Notu ile Bir Başka Kişinin Kredi Notu Öğrenilebilir mi?

Findeks, bir kişinin kredi notunu öğrenmek için kullanılabilir. Findeks Kredi Notu’nu öğrenmek için bu özel kişinin kendisinin onay vermesi gerekir.

Bu onayı iki şekilde alabilirsiniz:

Findeks Kredi Notu almak isteyen kişi, raporunun paylaşılmasını istediği kişi ya da kuruluşun T.C. Kimlik No’sunu veya Vergi Kimlik No’sunu girerek önceden onay vermek için Findeks Mobil Şube veya İnternet Şubesinin paylaşım ayarlarını kullanabilir.

Findeks Kredi Notu paylaşımı için ikinci yöntem, kişinin bilgileri girilerek SMS yoluyla Findeks İnternet Şubesi ya da Mobil Şube tarafından talep edilir. SMS’e olumlu bir yanıt verilmesi durumunda kişinin onayının alınması mümkündür.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu