Faydalı Bilgiler

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Bloke Kaldırma

Emekli olduktan sonra emekli maaşı almaya başlayan kişilerin emekli maaşı banka değişikliği bloke kaldırma işleminin yapılması için belirli adımlar vardır. Normal şartlarda kişilerin emekli maaşına bloke konulması işlemi mümkün olmamaktadır. Aynı zamanda emekli olan vatandaşın şahsına yönelik olarak haciz işlemleri de emekli maaşının bulunmakta olduğu hesaba uygulanması da yasal olmamaktadır. Fakat bu konudaki bazı uygulamalarda istisnalar olabilir.

Kişilerin emekli maaşlarına bloke konması işleminde bazı durumlar mevcut olmaktadır. Bu nedenle kişilerin emekli maaşına konulan blokelerin nedenlerini bilmekte fayda vardır. Belirtilmekte olan yasalara göre emekli maaşına bloke konması için herhangi bir hak yoktur. Bu nedenle nafaka alacakları ve SGK alacakları haricinde kişinin emekli maaşından kesinti yapılamamaktadır.

Yani gelir, ödenekler ya da aylık takip ve de tahsili gereken alacaklar be nafaka borçları dışında maaş haczedilemez ya da bloke konulamaz. Bundan dolayı emekli maaşı banka değişikliği bloke neden olur? Konusunda kişilerin bu belirtilenler içinde borcunun olması ve tahsil edilememe durumunun olması gerekir.

Emekli Maaşındaki Bloke Nasıl Kaldırılır?

Emekli maaşına konmuş olan blokenin kaldırılması için herhangi bir dilekçe ya da işlem yapılmasına gerek kalmamaktadır. Ancak kişilerin borçlarından dolayı gelmiş olan blokenin en hızlı ve kolay şekilde kaldırılması için borcun ödenmesi gerekir. Hesaba gelen blokenin kaldırılması adına yapılacak olan tek şey borcun tamamen ödenmesi ya da taksitlendirilmesidir. Bu işlemin yapılmasından sonra bloke otomatik olarak kalkmaktadır.

Emekli maaşı banka değişikliği bloke kaldırma için kişinin borcunun tahsilinin sağlanması ve borcun kapatılmasının ardından kişinin hesabındaki bloke kalkmaktadır. Kişilerim borcuna göre gelmekte olan bloke tutarı da aynı şekilde borca göre konmakta olup hesaba konulan blokeler borcun tutarında olmakla birlikte borç tutarını aşacak şekilde tutar gelmemektedir. Bu nedenle kişilerin hesaplarında bloke tutarı tam olarak borca göre belirlenir. Hesaptaki blokeye göre kesilecek olan tutarı önlemek adına da borcun tahsilinin sağlanması oldukça önem arz eder.

Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır?

Bankalar tarafından emeklilere sunulmakta olan bu ayrıcalık ve seçenek mevcut bankada kalınması şartı ile hemen her emekliye sunulmaktadır. Süresi dolan kişiler de bankaların emekli promosyonlarına bakarak yeni bankalarına geçiş yapabilir ve yeni bankayı belirleyebilir. Bankalar tarafından emekliye sunulan bu seçenek ile kişiler hem promosyon sahibi olmakta hem de yeni banka avantajlarından faydalanmaktadır. Maaşlarını başka bankaya taşımak isteyen kişiler için emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılır? Konusunda kişiler için oldukça hızlı ve pratik çözümler bulunmaktadır. Maaşlarını taşımak isteyen emeklilerin bankaya başvuru yapması gerekmektedir. Ya da kişiler E – Devlet üzerinden  bankalara bildirimde bulunmalıdır. Bu bildirimi herkes kendisine ait olan E – Devlet hesabı üzerinden yapabilmekte ve banka değişikliği işleminden en hızlı şekilde yanıt alabilmektedir.

Bankaya giderek emekli maaşı banka değişikliği yapmak isteyenler de bizzat bankaya gitmelidir. Burada kişilerin yanlarına almaları gereken bazı evraklar bulunur. Bunun için kişilerin nüfus cüzdanı ve E – Devlet şifresinin bulunduğu şifre zarfı bulundurulmalıdır. Kişilerin şahsen yapacakları başvurularda emekli sandığı sicil numarası, barkotlu hizmet dökümü, borç sorgulama sonucu bulundurulmalıdır.

Kişilerin belirtilen bu belgelere ek olarak maaş alanlara mahsus olarak siyah cüzdan fotokopisini, emeklilik istemi dilekçesi, nüfus cüzdanını da yanında bulundurması önem arz eder. Emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılır? Konusunda kişiler bu adımlardan birini tercih ederek bankadan başka bir bankaya emekli maaşını taşıma işlemi gerçekleştirebilmektedir.

İlginizi Çekebilir:Banka Kartım Bloke Oldu, Nasıl Açabilirim?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu