Faydalı Bilgiler

İşsizlik Sigortası Nedir? 2024

İşsizlik Sigortası Nedir? 2024 yılında ne kadar oldu? Detayları ile sizler için derledik. İşsizlik sigortası yaptırarak, beklenmedik bir şekilde işsiz kalmanız durumunda maddi yardım alabilirsiniz ve işsiz kaldığınız süre boyunca mali zorluklar yaşamazsınız.

İşsizlik Sigortası Nedir? 2024

Özel veya Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı tüm kişiler işsizlik sigortası alabilirler. SGK’ya bağlı çalışanlar, istekleri dışında işten çıkarılmaları durumunda bu sigortadan yararlanabilir. İşe girene kadar bu sigortadan da yararlanabilirler. Çalışanlar işsizlik sigortası alabilirler, bu da onları işsiz kalma tehlikesine karşı korur ve maaşları garanti eder.

Çalışırken çeşitli borçların altına girebilirsiniz. Ancak temel ihtiyaçlar ve ev giderleri de maddi bir kaynak gerektirir. Ek olarak, beklenmedik bir şekilde işsiz kalmanız sizi mali olarak zor duruma sokacaktır. İşsizlik sigortası, kontrolünüz dışında işsizlik meydana geldiğinde size maddi destek sağlar.

İşsizlik Sigortasını Kimler Alabilir?

İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamında, bu poliçe işsiz kalma durumlarını korur. Bu nedenle, bu poliçeden yararlanmak için ilgili kanunda belirtilen çalışan gruplarından birine üye olmanız gerekmektedir. Gerekli şartları yerine getirmemeniz durumunda sigorta yaptırma hakkınız olmaz. İşsizlik sigortası almaya hak kazananlar şunlardır:

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun ilgili maddeleri kapsamında bir hizmet akdine dayalı olarak çalışan sigortalılar, aynı kanunun geçici 20. maddesinde yer alan sandıklara tabi olan sigortalılar, ülkemizde çalışma vizesi ile çalışan yabancı işçiler, ticari taksi, dolmuş ve benzeri şehir içi toplu taşıma araçlarının sahipleri ve Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenecek alanlarda kısmi süreli iş sözleşmesiyle bir veya daha faz

İşsizlik sigortası, zorunlu olarak yapılmalıdır. Bordrolu çalışanlar sigortalıdır. İşsizlik sigortası için İŞKUR’a bildirilen iş yeri ve sigortalılar da Sosyal Sigortalar Kurumu’na bildirilmiştir.

İşten ayrıldıktan sonra ödeme alabilmek için işsizlik durumunu İŞKUR’a bir ay içinde şubede ya da internet üzerinden bildirmek gerekir. Bu bildirimden sonra kişi işsizlik maaşı veya işsizlik ödeneği alır. Ödemenin yapılacağı süre ve ödenecek miktar, prim, gün sayısı ve maaş gibi kriterlere göre belirlenir.

İşsizlik Sigortasından Faydalanmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

İşsizlik sigortasından yararlanmak için bireyler belirli ön şartları karşılamak zorundadır. İşsizlik sigortası ödemeleri belirli gün sayısında yapılır ve bu ön şartları hangi oranda karşıladığına bağlıdır. İşsizlik ödeneği alabilmek için başvuru yapanların dört temel koşuluna uymaları gerekir. Bu koşullar aşağıdaki gibidir:

İşsizlik Sigortası Kanunu’nun 51’inci maddesinde sayılan hallerden birine dayalı olarak işten çıkarılan işsizin işten ayrıldığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde İŞKUR ilgili birimine doğrudan ya da elektronik ortamda başvurması gerekir. Bu koşullar, sigortalı işçinin son iş akdinin sona erdiği tarihten önceki 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış olması gerekir.

İşsizlik ödeneği için başvuru yapan kişiler, işsizlik sigortası ön koşullarını sağlamaları durumunda ödenmiş prim oranında belirli gün sayısında işsizlik ödeneği alırlar. 3 farklı şekilde işsizlik maaşı süresi belirlenir.

600 gün prim ödemiş olanlar 180 gün, 600 gün, 900 gün, 240 gün ve 1080 gün prim ödemiş olanlar 300 gün, 1080 gün ve daha fazla prim ödemiş olanlar 300 gün, 1080 gün üzerinde prim ödemiş olsa bile alacağınız işsizlik ödeneği 300 gün ile sınırlıdır.

İşsizlik Sigortası Ödeneği Hesaplama Yöntemleri

Söz konusu sigorta kapsamında işsiz kalanlara, işsiz kalma tarihinden önceki son 4 aylık maaşa göre ödeme yapılacaktır. Son dört aylık prime esas kazancın, yani brüt maaşın toplamının alınması gerekir. Ortalamanın %40’ı işsizlik maaşı olarak verilir. Bununla birlikte, brüt asgari ücretin %80’inden fazla olamaz. Ödenekten ayrıca Damga Vergisi kesilir.

İşsizlik Sigortası Ne Zaman Ödenecek?

İŞKUR’a yapılan işsizlik sigortası başvuruları genellikle birkaç gün içinde sonuçlanır. Bu süre içinde kurum, işten çıkarma nedenlerini araştırır. Çalışanın bir kusuru nedeniyle ya da adli bir suç nedeniyle işsizlik meydana gelirse, işçi ücretlendirilmez.

Bir sonraki ayın ilk haftası genellikle bildirilen ödemeler başlar. İşsizlik sigortası almaya hak kazanan vatandaşlar, PTT şubelerinden ödeneklerini alabilirler. Ödemeyi alabilmek için TC kimlik kartı gereklidir.

İşsizlik Ödeneği Ne Zaman Kesilir?

Yetkili müfettiş ve denetim elemanları tarafından yapılan denetim, işsizlik ödeneği aldığı dönemde kayıtsız olarak çalıştığını ortaya çıkarsa, işsizlik ödeneği alanların ödenekleri kesilir.

İşsizlik ödeneği alınan süre içerisinde sosyal güvenlik kurumlarından yaşlılık aylığı veya emekli aylığı almaya başlanması durumunda işsizlik ödeneği kesilir.

İŞKUR tarafından sunulan bir pozisyonu haklı bir nedene dayanmaksızın reddeden kişilerin aldığı ödenek kesilir.

İŞKUR tarafından önerilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimlerine kabul etmeyen, kabul ettikten sonra katılmayan veya düzenli olarak katılmayan kişiler de ödenek alma haklarını kaybederler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu