Faydalı Bilgiler

Kira Geliri Beyanı Nasıl Hesaplanır? Kira Geliri Vergisi Hesaplama

Kira geliri beyanı nasıl hesaplanıyor? Düzenli kira geliri olanlar için bu yazımızda gelir vergisi hesaplama ile alakalı birçok detay vereceğiz. Ev kirası, iş yeri kirası ya da benzer bir yerden düzenli kira geliri elde ediyorsanız vergi vermek zorundasınız.

Kira Geliri Beyanı Nasıl Hesaplanır?

Kira gelir vergisi, belirli bir ücretin üzerindeki kira gelirlerinden devlete ödenen bir vergidir. Kira geliri, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’na göre gayrimenkul sermaye iradı olarak kabul edilir. Söz konusu verginin konusunu oluşturan kazanç türleri arasında gayrimenkul sermaye iradı yer alır. Bu nedenle, iş yeri veya konut gibi gayrimenkullerden kira geliri elde edenler yıllık bir beyanname düzenleyerek bu vergiyi ödemelidir.

İş yeri ve konut kira gelir vergisi, güncel düzenlemelerle belirlenen tutarların üzerinde olanlar için ödenir. Bu kapsamda, bireysel mülk sahipleri, işletmeler, emlak yatırım ortaklıkları, vakıflar ve dernekler dahil olmak üzere çeşitli mülk sahipleri sınıfları yer alır. Özetle, mülk üzerinden kira geliri sağlayan herkes yılda bir kez beyan etmeli ve vergi ödemelidir.

Kira Geliri Beyanı Nasıl Hesaplanır? Kira Geliri Vergisi Hesaplama
Kira Geliri Beyanı Nasıl Hesaplanır? Kira Geliri Vergisi Hesaplama

Kira Geliri Nasıl Beyan Edilir?

Konut sahipleri kira geliri vergisi ödemek zorundadır. Sonuç olarak, yasalarla belirlenen belirli zamanlarda beyan edilir. Kira gelir vergisi beyannamesi, ikametgâh adresindeki vergi dairesinden ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmî internet sitesinden alınabilir. Arzu ederseniz, ilgili kurumun hazır beyan sistemini bu işlem için kullanabilirsiniz. Bu sayfanın sol üstünde “Sisteme Giriş” butonunu tıkladığınızda İnteraktif Vergi Dairesi’ne gideceksiniz. GİB’e bağlı bu web tabanlı platformda Hazır Beyan Sistemi hizmetine ister e-Devlet bilgilerinizle ister kullanıcı kodunuzla erişebilirsiniz.

Konut Sahipleri Kira Gelir Vergisini Ne Zaman Beyan Etmeli?

193 sayılı kanun kapsamında vergilendirilen kira geliri, belirli dönemlerde vergilendirilir. Gelirin elde edildiği yılı izleyen senenin mart ayında, gayrimenkul sermaye iradını Gelir İdaresi Başkanlığına bildirmelisiniz. Yani 2024 yılının mart ayının sonuna kadar kira kazançlarınızı beyan edebilirsiniz. Kira gelir vergisi mart ve temmuz aylarında ödenmelidir. Bu ayın sonuna kadar kira vergisini iki eşit taksitle ödeyebilirsiniz.

Kira Gelir Vergisi Nasıl Ödenir?

Kira gelir vergisi ödemeleri iki şekilde yapılabilir: ikamet yerindeki vergi dairelerinden ya da Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesinden. Bu noktada, İnteraktif Vergi Dairesi ayrı bir konu olarak ele alınmalıdır. GİB’e bağlı bu platformdan vergi ödemek için sırasıyla aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

  • İnteraktif Vergi Dairesi web sitesini ziyaret edin.
  • “e-Devlet ile Kayıt Ol” butonuna tıklayabilirsiniz.
  • Gerçek kişiyseniz kendinize ait TC kimlik numarasını yazın, tüzel kişiyseniz kanuni temsilciye ait TC kimlik numarasını yazın.
  • Yargılanan İnteraktif Vergi Dairesi sayfasında istenen bilgileri doldurun.
  • Öncelikle gerçek kişi veya tüzel kişi mükellefiyet türüne karar verin.
  • Vergi kimlik numaranızı yazın ve sonra doğrulama butonuna tıklayın. Tüzel kişiyseniz
  • Sisteme girmek için bir şifre oluşturun.
  • Cep telefonu numaranızı yazın ve ilerle seçeneklerini seçin.
  • Bir şifre belirledikten sonra bir kullanıcı kodu oluşturulacaktır.

Belirli Zamanlarda Ödenen Kira Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Kira gelir vergisi hesaplamasına başlamadan önce, istisnaları ve giderleri toplam miktardan çıkarmalısınız. Bu işlemin ardından elde edilen toplam para, vergi matrahını oluşturur. Gelir Vergisi Kanunu ile belirtilen giderler kira üzerinden ödenen vergilerden düşülebilir. Bununla birlikte, bunun için gerçek gider yaklaşımı kullanılmalıdır. Aşağıda iki farklı vergilendirme yöntemini görebilirsiniz.

Kira Gelir Vergisi Borcu Nasıl Sorgulanır?

Kira gelir vergisi borcunuzu sorgulamak için e-Devlet’i kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle e-Devlet’te arama butonuna “Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme” yazmalısınız. Ardından, listelenen seçeneklerden herhangi birine tıklayabilirsiniz. Açılan sayfada, “Sonuç Göster” butonunu işaretlediğinizde mevcut ve toplam borçlarınız gösterilir. Daha önce belirttiğimiz adımları izleyerek, eğer kira vergi geliri borcunuz varsa ödemeyi kolaylıkla yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu