Krediler

Kolay kredi veren bankalar! Nasıl Kredi Alabilirim, Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Düşük kredi puanı ile kredi almak birçok insan tarafından merak ediliyor. Kredi almak isteyenler genellikle kredi puanlarına göre miktar belirler. Bu yazımızda kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar?  Hangileri sizleri için detaylı bir rehber yazısı hazırladık. Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar 2024 yılında hangileri?
Kredi başvurularında bankalar en çok kredi notunu inceler. Banka sizinle ilgili bir fikir edinir ve başvuruyu buna göre değerlendirir. Kredi notu, kredi ve kredi kartı ödemelerinizin düzenli ve zamanında olduğunu gösteren önemli bir referanstır. Bu nedenle, kredi başvurusu sırasında kredi notunuzun ne kadar önemli olduğunu hatırlamak faydalıdır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, kredi notu düşük olanların kredi çekme yöntemlerini, kredi veren bankaları, kredi notu düşük olanların yapması gerekenleri ve kredi notu sıfır olanların yapması gerekenleri gibi konu başlıklarının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Kredi Notu Düşük Olana Kredi Veren Bankalar

Kredi notu ile ilgili olarak, risk gruplarını bilmek çok önemlidir. Bankalar başvuruları belirli puan aralıkları üzerinden değerlendirerek kredi notlarını değerlendirir. 0-699 kredi notu alan grup en riskli, 700-1099 olan grup orta, 1100-1599 olan grup az riskli, 1500-1699 olan grup iyi ve 1700-1900 olan grup çok iyidir.
Kredi başvuruları genellikle en düşük ve orta riskli kredi notuna sahip kişilere onaylanmıyor. Bu gruptakilerin ödemeleri düzensiz olduğu için bankalar onlara güvenemiyor. Kredi notu düşük olduğunda kredi almak zordur, bu nedenle kredi notunuzu yükseltmenizi tavsiye ederiz.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

90 gün boyunca kredi ya da kredi kartı borcu ödemelerini ödememişseniz, yasal takibe girersiniz ve siciliniz bozulur. Kredi sicili her beş yılda bir güncellenir. Yasal takip sonuca erip borcunuzun ödemesi tamamlandıktan sonra sicilinizi temizlemek için beş yıl beklemeniz gerekir.
Bekleme sürecinde yapacağınız başvurular, siciliniz bozuk göründüğünden onaylanmayacaktır. Sonuç olarak, siciliniz bir kere bozulduktan sonra bankalar başvurularınızı olumsuz değerlendirecektir.

Kredi Notu Düşük Olanların Başvuru Sırasında Yapması Gerekenler Nelerdir?

Bankalar, kredi notu düşük olan bireylerden belirli güvenceler ister. Bunların başında kanıt veya garanti sunmak gelir. Ayrıca gelirinize uygun düşük miktarlarda kredi kullanarak ya da düşük limitli kredi kartı kullanarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Aşağıdakiler, tüm seçenekler için gerekli olan bilgileri içerir.

Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar
Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar

Kefil Göstermek

Krediye uygun olan herhangi bir taşınamaz veya taşınabilir mal için teminat gösterebilirsiniz. Kredi notunuz düşük olsa bile ödeyememe durumunuzda borcu alacaklarını bildiği için bankalar teminat yöntemini kullanarak daha rahat davranabilir. Teminat olarak gösterilebilecek malların sahip olması gereken özellikler aşağıdaki gibidir:

  • Konut üzerinden teminat verecekseniz, tapudaki niteliğinin hem mesken hem de kat mülkiyeti veya kat irtifakı olarak geçmesi gerekir.
  • İş yeri üzerinden teminat alınacaksa kat irtifakı veya mülkiyet hakkına sahip olunması gerekir.
  • Teminat edilecek konut ya da iş yerinin proje ile uyumlu olmaması gerekir.
  • Birden fazla kişinin mal üzerinde hak sahibi olduğu durumlarda, tapuda ipotek için tüm hak sahiplerinin imzası gerekir.
  • İpotek için eş durumlarında her iki tarafın da yasal olarak onaylanması gerekir.
  • Henüz tamamlanmamış bir bina üzerinden ipotek yapılacaksa, en az yüzde yetmişinin tamamlanmış olması gerekir.

Kefil Sunma

Kefil, bankaların uzun süredir tercih ettiği bir güvence yöntemidir. Bununla birlikte, herhangi birini direkt olarak garanti etmek mümkün değildir. Bir güvence olduğu için, kefil de belirli koşulları karşılamalıdır. Kefil olacak kişinin aşağıdaki şartları sağlaması gerekir:

Kefilin kredi notu çok önemlidir. Bankalar kredi notu değerlendirmesi sırasında kendi yöntemlerini kullanabilir. Sonuç olarak, net bir kredi notu vermek mümkün değil.

Kefil olacak kişinin kredi tutarına göre gelirinin ve SGK girişinin belirli bir düzeyde olması gerekir.

Kefil olacak kişi evli ise eşinin de rızası alınmalıdır.

Genel olarak, kefil olacak kişiler bu koşulları karşılamak zorunda olsa da, bankalar farklı prosedürlerden geçebilir. Bu nedenle, bankaların kurallarını önceden incelemek, başvuru yapmanıza yardımcı olabilir.

Düşük Miktarda Kredi

Düşük miktarda krediniz varsa, oldukça etkili yöntemlerden biri. Kredi notunuz ortalama düzeylerde olsa bile geliriniz yüksek ise başvuracağınız düşük tutar sayesinde acil nakit ihtiyacınızı karşılamanız mümkündür.

İhtiyaç kredisi başvuruları çok yüksek tutarlara sahipse, bankalar kredi notuna ve gelir belgesine daha fazla dikkat eder. Daha düşük tutarlarda ise, gelirinizin yüksekliğine göre inisiyatif kullanarak kredi notunuz tolere edilebilir hale gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu