Krediler

Konut Hibe Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Konut Hibe Kredisi Nedir, kimlere veriliyor? Hibe krediler ile ev nasıl alınır. Bu tarzda çok fazla soru var. 2024 yılında konut hibe kredisi detaylarını yazımızda hazırladık. Devlet tarafından fonlanan kuruluşlar, kendi faaliyet alanlarında bulunan kişi veya kurumlara hibe kredisi adı verilen bir finansal yardım sağlar.

Bu kredilerin hibe olarak adlandırılmasının nedeni, geri ödemesiz olmalarıdır. Hibe kredileri karşılıksız verilir ve bir tür bağıştır. Hibe alan kişiler ve kurumlar, krediyi geri ödemek zorunda değildir. Girişimcilere, kamu kurumlarına, yatırımcılara ve KOBİ’lere genel olarak ev hibeleri de verebilmektedir. Konut hibe kredisinde ise detaylar değişebilir.

Konut Hibe Kredisi Nedir?

Hibe kredisine başvurmak için başvuru yapacağınız kurum tarafından belirlenen koşulları karşılamanız gerekir. Başvurudan önce genellikle bir eğitim programı verilir. Programa tam olarak katılmak ve eğitim tamamlandığında yeterli düzeye ulaşmak çok önemlidir. Eğitim programını tamamlamak, başvuru için yeterli olmayabilir.

Hibeye konu olan faaliyetin, girişimin ya da iş fikrinin önceki değerlendirmede desteklenebilir olması gerekir. Hibe desteğine ihtiyaç duyan işletme ile ilgilenen ve benzer sektördeki işletmelere hibe desteği sunan kurumlar, başvuruları kabul eder. Örneğin, çiftçiler tarım il müdürlüklerine, yeni girişimciler İŞKUR’a, KOBİ ve esnaflar ise KOSGEB’e başvurabilirler. Alınacak hibenin konusuna ve türüne göre, başvuru süreci değişkenlik gösterebilir.

Konut Hibe Kredisi Nedir
Konut Hibe Kredisi Nedir

Hibe Kredisine Başvurmak İçin Şartlar Nelerdir?

Hibe kredisine başvurmak için gerekli koşullar, başvurulacak kurumlara göre değişir. Tarım il müdürlüklerine başvurmak isteyen çiftçiler, çiftçi olduklarını belgelemelidir. Bu nedenle hayvancılık işletme belgesi ve çiftçilik belgesi gibi belgeler gerekebilir. KOSGEB’e başvurmak için en önemli gereklilik KOBİ olmak. Yasalar, KOBİ olmayan kişilerin KOSGEB’den hibe kredisi almasına izin vermez. Engelli ve eski hükümlü olma şartlarını taşıyanlar için İŞKUR hibe kredisi sağlar. Her kurumun ve hibenin belirli gereksinimleri vardır, ancak genel gereksinimler şunlardır:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 18 yaşında olmak
  • Hibenin verileceği gerçek ya da tüzel kişi niteliklerine sahip olmak ve ilgili eğitimi tamamlamış olmak. Daha önce hibe kredisi almamış olmak

Konut Hibe Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Devlet, yeni ev sahibi olacak kişilere konut hibe desteği adı verilen mali yardım sağlar. Devlet desteği, kredi yerine hibe olarak verilir. Bu nedenle geri ödeme söz konusu değildir. Konut hibe kredisinin destek olarak hizmet verdiği unutulmamalıdır. Bir hibe, satın alınan evin değerine eşit değildir. Ev almak için birikim yapanlar devletten bu desteği alır. Mevcut birikimin üzerine belirli bir miktar eklendiğinde, ev satın almak için bütçe genişler. Konut hibe kredisi desteği alabilmek için bir bankada konut hesabı açmalısınız.

Devlet Destekli Ev Kredisi Nedir?

Devlet destekli ev kredisi, aslında devlet destekli konut kredisi olarak bilinir. Konut hibe kredisi olarak da bilinen bu yöntem, gerçekte bir kredi değildir. Devlet konut kredilerini kontrol etmez. Bunun yerine ev sahibi olmak isteyenlerin birikimlerine yardımcı olur. Konut hibe kredisi desteği kapsamında, konut hesabı açtırıp en az üç yıllık birikim yaparak ev sahibi olanlar, konut hesabındaki toplam birikimin %20’sine kadar devlet desteği alabilirler.

Devlet Destekli Ev Kredisini Kimler Alabilir?

Konut hesabı açtıranlar, devletten hibe ev kredisi desteği alabilirler. Bununla birlikte, çok sayıda farklı şart da bulunmaktadır. Konut hesabı uygulamasının tüm gerekliliklerini yerine getirmek, konut desteği almaya hak kazanmak için gereklidir. Konut hesabı veya konut hibe kredisi için devlet desteği almak isteyen kişiler aşağıdaki nitelikleri taşımalıdır:

7 Mart 2015 itibariyle kendi adına kayıtlı evi olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları

Ev satın aldıktan sonra en geç altı ay içinde bankaya başvuru yapanlar ve en az otuz altı ay boyunca düzenli ödeme yapanlar

Devlet Destekli Ev Kredisi Ödemesi Gecikirse Ne Olur?

Konut hesabı veya konut hibe kredisi alabilmek için en önemli şart düzenli ödemedir. Taahhüt edilen vadeler doğrultusunda, açılacak konut hesabına düzenli olarak yatırım yapmalısınız. Konut hesabında birikim yapmak için ödeme süreleri bir ay veya üç ay olabilir. Yukarıda belirtilen minimum ve maksimum tutarlar arasında bir bakiye hesaba yatırılmalıdır. Bir ayda üç kez ve üç ayda bir kez aksatma hakkı vardır. Aksamaların artması, devlet desteği alma hakkını ortadan kaldırır. Bu da %15 ila %20’lik bir birikim kaybına yol açabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu