Krediler

Taşıt Kredisi Ödenmekte Olan Araç Satılır Mı? 2024

Taşıt Kredisi Ödenmekte Olan Araç Satılır mı? 2024 çok fazla merak ediliyor. Bankalar, sıfır veya ikinci el araç satın almak isteyenlere taşıt kredisi vermektedir. Ödeme kolaylığı sağlayan bu kredi sayesinde istediğiniz araca maddi zorluklar yaşamadan sahip olabilirsiniz.

Taşıt kredisi aldığınızda, bankalar kredi ödemelerini garanti etmek için aracınıza ipotek koyurlar. Rehin, vade sonuna kadar devam eder. İpotek, taksitlerin ödemesinin ardından kaldırılır. Bu, aracınızı istediğiniz zaman satmanızı sağlar.

Taşıt Kredisi Ödenmekte Olan Araç Satılır mı? 2024

Sıfır ve ikinci el taşıt kredisi prosedürleri hakkında konuştuk. Bununla birlikte, nakit ihtiyacı veya acil durumlar için vade bitiminden önce aracınızı satmak isteyebilirsiniz. Kredisi bitmemiş bir araç satmak için şanslısınız, çünkü sizin için başka seçenekler var.

Aracı satın alan kişiden bir ön ödeme talep ederek kalan taksitlerinizi bitirebilirsiniz. Örneğin, 200.000 TL’lik bir taşıt kredisinde 50.000 TL’lik bir borcunuz kaldıysa, bu bedeli ön ödeme olarak alabilirsiniz. Benzer şekilde, alıcıya taşıt kredisini devretme şansınız da vardır.

İpotek Devri Nedir?

Kredisi bitmemiş bir aracı satmak için öncelikle ipoteği kaldırmalısınız. Bunun için atılacak ilk adım, elbette taşıt kredisi borcunu kapatmaktır. Bununla birlikte, buna parasal olarak hazır olmamanız muhtemeldir. Böyle bir durumda ipoteğin devrini tercih etmeniz mümkündür. İpotekli araç satmak, bankaya devretmek için başvurulur. Bankalar, alıcının gelirini ve kredi notunu inceler. Ardından ya alıcıya ihtiyaç duyduğu krediyi verir ya da mevcut borcu devreder.

Taşıt Kredisi Borcu Kapatıldığında Bir Araç Satmak Mümkün mü?

Kredili araç satın almak, borcunuzu kapattıktan sonra mümkündür. Bu süreçte sorun yaşamamak için bazı ayrıntıları göz ardı etmemelisiniz. Bulardan ilki, elbette finansal durumunuza uygun bir ödeme planı oluşturmaktır. Vade tercihini doğru yaparak kredi ve taksit tutarının bütçenize uygun olmasını sağlayabilirsiniz. Taşıt kredisi için bankalar 48 aya kadar vade sunabilir. Ek olarak, bankalar arasında değişen faiz oranları vardır.

Banka Taşıt Kredisi Borcu Kapatma Yöntemleri

Taşıt kredisi borcunuzu ödemek için her ay düzenli ödeme yapmanız gerekir. Krediyi düzenli olarak ödediğinizde krediyi zamanında kapatabilirsiniz. Bu süreçte tercih edebileceğiniz ek ödeme seçenekleri de var. Dilerseniz bankaların erken kredi kapatma seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Erken kapama, krediyi vadeden önce ödeme fırsatı verir. Bu, daha sonraki taksitlere eklenecek faizi ortadan kaldırır. Aşağıdaki örnek, kredisi bitmemiş bir araç satışından erken ödeme yaparak elde edeceğiniz kârın ne kadar büyük olduğunu göstermektedir.

Örnekteki 20 aylık taksidin erken ödenmesi sonucunda 22.583,64 TL kazanç sağlandı. Sonuç olarak, kalan taksitlere uygulanacak faizin silinmesi söz konusu kârın kaynağıdır. Kredisi bitmemiş bir aracı satmayı planlıyorsanız, borcunuzu vade bitimine gelmeden kapatarak faiz oranlarının ödeme tutarına olan etkisini azaltabilirsiniz.

Taşıt Kredisi ile Alınan Bir Aracın Satışı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Banka kredisi ile satın alınan bir aracın satışında bazı hususlar göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunlardan biri de alım satım işlemlerinin noterde yapılmasıdır. Belgelerin kontrolünden araca ilişkin ayrıntıların incelenmesine kadar tüm işlemlerin noter huzurunda tamamlanması çok önemlidir. İpotekli araç satış sözleşmesinde bazı bilgilerin yer alması zorunludur. Banka ipotekli araç satın alırken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

Tarafların kimlik numaraları, adları ve soyadları

İşleme konu olan aracın tescil belgesi, plakası, markası, modeli, cinsi, tipi, şasi numarası ve motor numarası dahil olmak üzere tüm bilgileri içerir.

araç beyanı ve kasko ücreti

İpotekli satış sırasında ilgili araçta herhangi bir haciz, tedbir veya borcun bulunmadığı bilgisi.

satın alınan aracın mülkiyetinin işlem tarihinden itibaren alıcıya geçtiğinin garantisi.

Aracın işlemden sonraki vergi, sigorta ve harç ücretlerinin alıcıya ait olduğunu belirten belge.

Alıcının aracı, belirtilen adresin bağlı olduğu trafik şube ya da bürosuna kayıt ve tescil edeceğini bildirmesi gerekir.

Noterde ipotekli bir araç satın alırken, sizden ruhsat, nüfus cüzdanı, ehliyet ve trafik belgesi talep edilir. Bu arada, beyan bedeli, aracın piyasa koşullarında ne kadar değerli olduğunu gösterir. 2.el araç alım satımında ise aracın kasko değeri göz önüne alınmaktadır. Kasko değeri, aracın markası ve modeli gibi ayrıntılara göre Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından belirlenir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu